Lyžařský výcvik 2024

Lyžařský výcvik 2024

 

Vzhledem k počasí jsme letos zažili úplně poprvé zimní hory bez sněhu a lyžování bez lyží…

K ve čtvrtek uzavřenému Tanvaldskému Špičáku přibyl v neděli lyžařský areál v Harrachově, kam jsme přemýšleli, že se pokusíme dopravit, a sice jsme našli ještě jednu sjezdovku v provozu – Černá Říčka (v údolí Černé Desné), ale ta byla hromadnou dopravou nedosažitelná, a také ve už ve špatném stavu (myšleno na sníh).

V neděli jsme prošli blízké okolí – šli jsme na Špičák a odpoledne na protější kopec s rozhlednou Světlý vrch (ušli jsme 12 km). Žákům jsme nabídli možnosti, co bychom v týdnu podnikat a připravili program. Rozdělili jsme je do pěti skupin tak, aby byli věkově promícháni a soutěžili.

V pondělí jsme hráli hry uvnitř chaty (dopoledne) a odpoledne šli na pěší výlet na vodopády na Černé Desné, přehradu Souš a zpět. Ušli jsme tento den celkově 16 km (uvádím podle mého krokoměru).

V úterý jsme hráli hry venku (dopoledne) na louce pod Světlým vrchem a odpoledne šli na prohlídku naší nejstarší továrny na dřevěné hračky DETOA (dříve TOFA). Tento den jsme ušli 10 km.

Ve středu pokračovaly hry venku a odpoledne byl orientační závod na Mariánské hoře. Večer jsme ještě uskutečnili výlet potmě na Špičák (hráli jsme hru, kdy se hádalo slovo, které mělo 7 nápověd na cestě, a když už věděli odpověď nemuseli jít dále, ale mohli se vrátit). Ušli jsme kolen 14 km.

Ve čtvrtek jsme uskutečnili celodenní výlet. Nejprve jsme sešli do Desné, odtud jeli vlakem do polské Jakuszycké Polany a odtud šli přes polské Orle, hraniční Karlovský most na Jizeře, osadu Jizerka a Protrženou přehradu na Bílé Desné, Po Mariánské hoře jsme se vraceli do Albrechtic. Tento den jsme ušli téměř 27 km.

V pátek byl volnější program, dopoledne hra venku, odpoledne vyhlášení a navečer za západem Slunce nejprve na rozhlednu na Malém Špičáku a pak ještě nahoru na velký Špičák. Ušli jsme asi 10 km.

Chtěl bych děti pochválit, všechno krásně zvládly a snad se bavily. Viděly některá významná místa Jizerských hor, tak doufáme, že to v nich něco zanechá. Na tu bídu se sněhem jsme měli ovšem krásné jarní počasí (až na čtvrtek, to bylo chladněji – také jsme byli o dost výš).

Sice jsme si zarezervovali termín i na příští rok, ale zvažujeme i zájezd za jistým sněhem do Alp…

Děkuji všem za součinnost a také pochopitelně svým kolegům, že jsme tuto nelehkou situaci na lyžařském zájezdu bez sněhu zvládli.

Radek Vyskočil

“Lyžařský” výcvik se uskutečnil od soboty 2. 3. do soboty 9. 3. 2024 v Albrechticích v Jizerských horách.